Giriş Formu


Parolamı unuttum?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

Makaleler

Taklitçiyle Mücadele Uzmanlık İster
http://www.mobilyamarka.com/images//0aliyuksel.jpgFirmaların, taklit ve korsan üretici, satıcılara karşı ne tür mücadele edebileceklerini bu konuda yüzlerce davayı takip eden Av. Ali Yüksel’le konuştuk.
Devamını oku...
 
Endüstriyel Tasarım Tescilinin Sektörel Analizi
http://www.markatekstil.com/images//deryagul.jpgEndüstriyel tasarım denildiğinde akla ilk gelen sektör şüphesiz mobilya oluyor. Ancak rekabet edebilmek için inovasyonun şart olduğu çetin bir sektör olan mobilya sektörü tasarım tescilinin sadece bir kolunu oluşturuyor.
Devamını oku...
 
Ticaretteki Gerçek Dostunuz, Çözüm Ortağınız!
http://www.mobilyamarka.com/images//cumhura.jpgKuruluşumuzdan bu yana yaklaşık 50 binin üstünde marka, 5 binden fazla patent ve faydalı model başvurusuna imza atmış olmakla birlikte 25 bini aşkın müşteri portföyümüzle 14 yıldır sektörde kalitemiz ve tecrübemizle faaliyet göstermekteyiz.
Devamını oku...
 

PATENTLE KAZANMAK! Kitabı ÇIKTI!

Kimler Online

Şuanda 17 misafir bağlı
Anasayfa arrow Haberler arrow İsimleri ile Devleşen Markalar
İsimleri ile Devleşen Markalar
Ticari itibarımız ve geleceğimizin garantisi olan markalar artık firma sahiplerinin isimleri ile büyüyor. Ülkemizde son zamanlarda markalaşma ve markalı ürünlerle ticaret yapma konusunda artan bilinçle birlikte markaların değeri, konumlandırılması, marka isimlerinin önemi
ve bununla birlikte tescil süreçlerinde sıkıntı yaşamadan markalaşmak en önemli hususlardan biri haline geldi.
Rekabetin her alanda kıyasıya yaşandığı bu dönemde firmalar zamanla mücadele edip bir yandan ürünlerin tescil süreçlerini beklerken diğer taraftan da ürünlerin demode olması, taklit edilmesi gibi önemli sorunlarla da uğraşmak durumunda kalıyorlar.
Ticari açıdan bu riskleri en aza indirmek veya ortadan kaldırmak yine ticari bir beceri veya öngörü gerektirmektedir. Ülkemizde bu konu ile ilgili olarak son zamanlarda gözle görülür bir şekilde artış gözlenmektedir. Firma sahipleri ürünlerini piyasaya sürmeden önce ürünlerini çağrıştıracak veya akılda kalıcı jenerik isimler bulma konusunda olduğu kadar taklitle mücadele konusunda da son derece titiz ve üretken davranış sergiliyorlar.
Bununla birlikte kendi isimleri ile markalaşma konusunda son zamanlarda ciddi bir emek ve yatırım sarf eden Celal Birsen; Sabri Özel; Ramazan Bingöl; Faruk Saraç; Adil Işık; Kemal Tanca gibi bilinen isimlerin yanı sıra dört binden fazla firma marka ismi olarak kendi isim ve soyadlarını kullanıyor. Firma sahiplerinin markalaşma ve tescil sürecinde yaşanabilecek benzerlik, itirazlar veya süreçlerin uzamasından doğacak ticari kayıpları ortadan kaldırma için isim soy isimlerini tescil ettirme kararlarındaki en büyük etken; Türk Patent Enstitüsünün tescil süreçlerinde ki karar verme kriterlerinin başında kişinin nüfus cüzdanında yazan adını soyadını marka olarak alabilme öncelik hakkına sahip olması tabii ki çok büyük önem taşımaktadır.
  
Her gün başvurusu yapılan 3 marka' dan 1 'i tescil edilemiyor.
Başarı ve istikrarı yakalayan firmaları izlediğimizde, yapılan çalışmaların başında marka oluşturma stratejisinin yer aldığını görürüz.  Firmaların oluşturdukları markaları yasal olarak koruyabilmeleri ve bu işlemlerini doğru iş ortakları ile yapmaları, ticari gelecekleri için çok önemlidir…
İşletme sahiplerinin ticari beklentileri doğrultusunda yaptıkları reklam ve pazarlama giderlerine bakıldığında; tüm bu yatırımlar için harcanan paralara, emeğe ve zamana karşın,  markalarını yasal olarak koruyabilme konusunda aynı duyarlılığı ve özeni gösteremediklerini görüyoruz.
Birçok firma sahibinin bilinçsizlik ya da, yalnızca maliyetleri göz önünde bulundurarak iş yaptırma düşünceleri ile ehliyetsiz ellere teslim ettikleri tescil işlemlerinde sağlıklı bir araştırma sürecinin gerçekleştirilmesi veya belge alabilecek bir marka için başvuruya yönlendirilmediklerinden dolayı neticede zarara uğradıklarını ve belge alamadıklarını görüyoruz.
Bu düşünce ve söylemlerimizi doğrulayan enstitüsün kayıtlarına baktığımızda; Yapılan araştırmalar çok açık bir şekilde gösteriyor ki Türk Patent Enstitüsüne yapılan başvuruların ortalama % 40 ‘ı gerek yanlış başvurudan gerekse takipsizlikten dolayı belge alamıyor.
Uzun bir süreci kapsayan marka tescili işlemlerindeki takip ve bilgilendirmelerin yanı sıra markaların, tescil başvurularının yapılmadan evvel uzman kişiler tarafından değerlendirilerek ve araştırılarak tescil kriterlerine uygunluğunun onaylanması ve sonrasında işlemlerin başlatılması daha da önemli bir husustur.
Sınaî Mülkiyet Haklarınızın tescili ve korunması konusunda mutlaka, konusunda uzman marka ve patent vekilleriyle çalışın.
Adını ve Soyadını Marka olarak Tescil Ettiren 4000 Markadan bir kaçı.
VELİ YILDIZ; DURSUN MERMER; MUSTAFA KIR; KADİR AKÇİÇEK; NİHAT BALCI; EKMEL DAĞLI; MİRZA KAYA; MEHMET MUTLU; CENGİZ BESLER; HAMZA TAN, MUSTAFA RUA; MUAMMER PULAT; RAMAZAN BUĞUR; TALAT ÇAĞDAŞ; CELAL KARAŞAHİN; HÜSEYİN GEDİZ; YAŞAR ÖZDEN; OSMAN KARACA; REMZİ TAMER; HAYDAR BOZ; ŞEVKİ ALTUNTAŞ; NAZMİ ÖĞÜT; AHMET UYAN; ERDAL OĞUZ; AHMET KONUK; SERMET ASLAN; MUSTAFA ŞAHİN; NEVZAT KIRMIZIGÜL; İHSAN ÖZÇELİK; FARUK KARACA; TEVFİK SAĞLAM; BURHAN TARLABAŞI; FARUK ÇAM; DURSUN ÇAKIRCI; YUSUF DİRİL; HASAN ÖZCAN; FEHMİ DÖNMEZ; ABDİL ÜNLÜ; ALİ AKÇAL; SELAHATTİN OBUT; YUSUF GÜZEL; CEMİL İŞCAN; GÜLER YILMAZ; FAHRETTİN SIRLIBAŞ; MUSA KOYUNCULAR; MEHMET AKTAŞ; İBRAHİM AKIN; KAMİL ALTINBAŞ; TURGAY ARIĞ; RAĞIP ASLAN; MÜNİR ASLAN; ŞEREF AŞÇI; VEYSEL ÇETİNLER; HASAN TEZVARAN; HALUK KILIÇARSLAN; HÜDAVER PAKİŞ; ÖZCAN KARAUSTA; CANER ALTINLI; MEHMET AKBURAK; ATİLLA İREN; RAMAZAN ÖZEL; MEHMET FATİH BAL; İRFAN HAMZA ALPDAĞ; SELÇUK AYANOĞLU; CELAL KÖROĞLU; ALİ ÖZMEN; ATİLLA YILMAZER; SEVİNÇ ÖZEN; BAHRİ RENDECİ; ZEKİ NAYKI; TEVFİK TEZCAN; KEMAL DERE; İBRAHİM ER; ALİ BIYIK; YILMAZ SERTBARUT; İRFAN SARI; BURHAN COŞKUN; MUSTAFA GÜLLAÇ; HALİS ALTUN; ALİ OĞAN; MAHMUT BARIŞ MOLA; ÖZDEMİR YILDIRIM; OSMAN MUTLU; İBRAHİM KÖKÇELİK; ERGÜN ATICI; İSMAİL YİĞİT; VEYİS ŞANLI; RAMAZAN TÜRKHAN; RUŞEN TEKİN; NİYAZİ MANAV; SUAT SABUNCU; NEVZAT ONAY; MUSTAFA SERPİL; SEFER YILDIRIM; BÜLENT GÜLEN; ……….. 
Cumhur AKBULUT
Genel Müdür Yardımcısı
 
< Önceki   Sonraki >

 

 

 

 

Marka davalarında hukukçulara ve marka sahiplerine önemli bir kaynak!

adres_kitap
?

Flaş Haber

İhracat Yüzde 21 ve İthalat Yüzde 19 Azaldı
Bakanlığın, ocak ayı dış ticaret, şirket ve esnaf geçici idari verilerine ilişkin bülteni yayımlandı. Buna göre ihracat yüzde 21 azalırken ithalatta yüzde oranında azaldı.

Devamını oku...
 
Mobilyacılar 3,2 Milyar Dolarlık İhracat Hedefliyor
Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği Başkanı (MOBSAD) Adnan Bostan, Türkiye mobilya sektörünün, 2015 yılını 2,7 milyar dolarlık ihracatla kapattığını belirterek, "Mobilya sektöründe 2016 yılı için hedefimiz 3,2 milyar dolar ihracat yapmak" dedi.


Devamını oku...
 
Bakan Elitaş, Köln Mobilya Fuarındaki Türk Firmaları Ziyaret Etti
Almanya'nın Köln kentinde devam eden 'IMM Köln Mobilya Fuarı'nda Türk firmaları ziyaret eden Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, "Geçen sene başlattığımız, Türkiye markasının oluşmasıyla ilgili yaptığımız çalışmaların sonucu olarak bugün iyi bir noktaya doğru geldik" dedi.

 

Devamını oku...
 
Patent Kanunu İçin Geri Sayım Başladı
64. hükümetin 6 aylık eylem planı içerisinde yer alan ve uzun zamandır Meclis Sanayi Komisyonunda bekleyen Patent Kanunu için geri sayım başladı. 
Nisan 2013 yılından günümüze Meclis Sanayi Komisyonunda bekleyen taklit ürünlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasını öngören Patent Kanun Tasarısı yeni hükumetin 6 aylık eylem planı içinde yerini aldı. 
Devamını oku...
 

Marka bulmak artık çok kolay